Salezjanin ks. dr Jacek Brakowski podczas listopadowego spotkania z nauczycielami i członkami Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców podjął temat związany z systemem  prewencyjnym księdza Bosko.

Żyjemy w czasach, podkreślał ksiądz Brakowski, które oferują wiele różnych możliwości dla młodego człowieka, ale kryją również zagrożenia dla jego integralnego rozwoju. Stojąc wobec oczekiwań młodzieży, licznych społecznych przeobrażeń, zawirowań w hierarchii  wartości, konieczności poszukiwania skutecznych metod, a często wobec zniechęcenia i rezygnacji młodego człowieka można sięgać do sprawdzonego, salezjańskiego systemu wychowawczego, bowiem św. Jan Bosko stwarzając wyjątkowy system wychowawczy, dostosowany do potrzeb młodych i wymogów czasu,  nie pozostawił go systemem zamkniętym, ale chciał, by był dostosowany do potrzeb.

Ks. Brakowski  podał przykłady wielu znamienitych ludzi, którzy wyrośli na systemie salezjańskim. Błogosławioną Piatkę zaś,  jako  świetny przykład realizacji zamierzenia wychowawczego ks. Bosko, by młody człowiek stał się uczciwym obywatelem i dobrym chrześcijaninem. Ks. Jacek zachęcał do podejmowania wielu inicjatyw, które realizuje w swojej codziennej pracy.